Naprawa elektroniki aparatu

Wraz z wprowadzeniem fotografii cyfrowej rozwija się elektronika (procesory) w którą wyposażone są nasze aparaty fotograficzne. Elektronika w lustrzankach cyfrowych jest coraz mniejsza i wydajniejsza co prowadzi do coraz częstszych samoczynnych uszkodzeń (efekt lutów bezołowiowych na płycie głównej). W dzisiejszych czasach serwisanci nie patrzą na koszty napraw od strony klienta, zamiast tego idą na łatwiznę oferując wymianę wadliwych części zamiast ich naprawy. Nasz serwis jako jeden z nielicznych posiada niezbędne zaplecze do regeneracji elektroniki aparatów. Dzięki temu redukujemy koszt serwisowania nawet kulkukrotnie. Na bazie naszych doświadczeń z płytami głównymi laptopów wymieniamy uszkodzony element, przylutowujemy procesory, maskujemy elementy narażone na działanie wilgoci oraz zmieniamy uszkodzone spoiwa bezołowiowe.

Na uszkodzenie elektroniki aparatu wpływają często czynniki atmosferyczne, czyli m.in. duże wahania temperatury podczas pracy. Ma to wpływ na luty bezołowiowe elementów elektronicznych płyty głównej aparatu, bowiem w zależności od temperatury luty kurczą się i rozszerzają, powodując zwracia i zakłócając równowagę termiczną układów. Efektem są zimne luty czyli nowe twory deformujące strukturę elektroniki płytki drukowanej.

Objawy uszkodzenia elektroniki

Z racji bardzo szerokiego wpływu elektroniki na aparat trudno podać konkretne objawy zwiastujące jej uszkodzenie. Najbardziej drastyczny jest z pewnością brak możliwości włączenia aparatu, spowodowany wadliwym działaniem układów SMD, cewek i przetworników.

Opis naprawy

Wymiana spoiwa elementów lutowanych, maskowanie elementów szczególnie narażonych na działanie wilgoci, przy braku możliwości regeneracji – wymiana elementów na nowe.

Najczęściej naprawiane aparaty

Wszystkie modele kompaktów cyfrowych i lustrzanek: Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Samsung, Sony, Konica Minolta.

Rozumiem

Ta strona używa ciasteczek w celu zbierania anonimowych statystyk.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz ciasteczka w ustawieniach przeglądarki.